Dzień Edukacji Narodowej w klasie Ia – wspomnienia

W naszej szkole już od najmłodszych klas prowadzone są działania mające na celu przygotowanie uczniów do świadomego wyboru przyszłego zawodu w oparciu o znajomość rynku pracy oraz własnych zainteresowań i predyspozycji. Jedną z form preorientacji zawodowej są spotkania dzieci z przedstawicielami różnych profesji. W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie klasy Ia gościli dwoje rodziców, którzy pracują jako nauczyciele. Polonistka, pani Małgorzata Ostapińska-Wędzina opowiedziała dzieciom o swojej drodze do tego zawodu, poczynając od dziecięcych zabaw, aż do chwili obecnej, kiedy jest pedagogiem z bogatym doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zwróciła uwagę na to, co najbardziej lubi w swojej pracy, co uważa za najważniejsze i jak zmieniało się jej podejście do zawodu w ciągu minionych lat. Pan Marcin Głębocki, który jest nauczycielem wychowania fizycznego i instruktorem zajęć integracji sensorycznej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zamościu, opowiadał o specyfice pracy z uczniami wymagającymi szczególnej troski. Zwrócił uwagę na zdrowotne walory aktywności fizycznej oraz na relacje między dziećmi zdrowymi i niepełnosprawnymi. Wykonał też z pierwszakami kilka prostych ćwiczeń, jakie stosuje podczas zajęć z integracji sensorycznej. Uczniowie klasy Ia z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji gości, zadawali też dużo ciekawych pytań. Okazało się, że praca w tym zawodzie wydaje się im atrakcyjna, a niektórzy z nich w przyszłości również chcieliby pracować jako nauczyciele.