Wspomnienia z Misji w Kenii

W dniach 24 i 25 lutego uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach misyjnych.

Dyrektor naszej szkoły, ksiądz Mariusz Skakuj, który niespełna tydzień temu powrócił z oddalonej o 8000 km Kenii, opowiadał o miejscach, które odwiedzał przez dwa tygodnie.

Wiele dowiedzieliśmy się o życiu mieszkańców miast i wiosek, sposobie przemieszczania się,  trudnościach wynikających z braku wody, środków do życia oraz niedostatecznej opieki zdrowotnej. Na licznych fotografiach i filmach ujrzeliśmy, jak wyglądają kenijskie krajobrazy, zwierzęta,  tradycyjne stroje i zwyczaje ludowe.

Ksiądz Dyrektor zobrazował nam szkoły w Kipsing i w Kinii.

W Kipsing  podjęliśmy „Adopcję na odległość” dla piętnaściorga dzieci.  Ze Szkołą Katolicką w Kinni  nawiązaliśmy międzynarodową współpracę, a do uczniów tej szkoły trafiło prawie 200 kilogramów darów zebranych w naszej szkole: środków czystości, przyborów szkolnych, lizaków, maskotek oraz zabawek, z których przygotowaliśmy paczki z własnoręcznie wykonanymi listami z pozdrowieniami w kształcie serduszek.

W czasie spotkania misyjnego zobaczyliśmy, jak wyglądają szkoły, internaty, w których mieszkają dzieci, jak chodzą ubrane, co jedzą, w jaki sposób spędzają wolny czas. Dostrzegliśmy trudności, z jakimi każdego dnia borykają się tamtejsi uczniowie, począwszy od braku bieżącej wody i konieczności codziennego dźwigania wiaderek z wodą z  oddalonej o pół kilometra rzeki, skończywszy na ogromnej biedzie i braku perspektyw na przyszłość bez odpowiedniego wykształcenia.

Jednak mimo licznych trudności uczniów z Kipsing i Kinni, zobaczyliśmy wielkie pragnienie zdobywania przez nich wiedzy, chęć i radość życia, otwartość serca oraz ogromną wdzięczność za otrzymane prezenty.

Na zakończenie spotkania, wszyscy uczniowie otrzymali przywiezione przez księdza Dyrektora odręcznie napisane listy przez uczniów ze szkoły w Kinni.

Uczniowie naszej szkoły zadeklarowali również, że jest to dopiero początek współpracy i wyrazili chęć niesienia pomocy przez kolejne lata.

Dziękujemy księdzu Dyrektorowi Mariuszowi Skakujowi za podjęcie trudu nawiązania współpracy z kenijską szkołą, za organizację zbiórki pieniężnej na akcję „Adopcja na odległość” oraz zbiórki darów. Dziękujemy za podjęcie wyzwania i wzięcie udziału w wyjeździe misyjnym, przemierzenie 16000 kilometrów, aby osobiście przekazać dary i przygotować fundamenty do wieloletniej współpracy naszej szkoły i diecezji ze szkołą w Kinna.

Ewa Wolanin